کامیون ولوو fmx +معایب و مزایا این کمپرسی پر قدرت! -

02191691200

کامیون ولوو fmx +معایب و مزایا این کمپرسی پر قدرت!

کامیون ولوو fmx +معایب و مزایا این کمپرسی پر قدرت!

کامیون ولوو fmx یکی از پر قدرت ترین محصولات شرکت ولوو است! که به بازار خودروهای سنگین کشور معرفی گردیده است.

شرکت ولوو همواره در حال تولید و معرفی محصولات قدرتمند به بازار خودروهای سنگین جهان می باشد! در ادامه به توضیح کامل و مشخصات فنی این کمپرسی قدرتمند اف ام ایکس به صورت کامل خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

این کامیون ها نسبت به تولیدات دیگر شرکت ولوو از سرعت و چابکی کم تری برخوردار است! ولی خب باید بگوییم شاسی و موتور بسیار پر قدرتی روی این خودرو نصب گردیده است.

این کمپرسی بیشتر برای معادن طراحی گردیده است! و به راحتی در مدت بسیار کمی به یکی از اصلی ترین کامیون ها در صنعت معدن تبدیل گردیده است.

درضمن باید بگوییم که اسم اف ام ایکس یا fmx به معنی Forward Control Medium Extreme! می باشد که به معنی قدرت بسیار زیاد کامیون ولوو fmx می باشد.

کمپرسی های ولوو fm از دسته خودروهای است که در ابتدای نام آن ها fm قرار گرفته که در سال 1998 در مدل های FM10 . FM7 . FM12 تولید و طراحی گردیده است.

کمپرسی های پر قدرت شرکت خودروسازی ولوو در 3 نسل تولید و روانه بازار خودروهای سنگین کشور شده می باشد! که در ادامه به توضیح کامل این 3 نسل خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

نسل اول کمپرسی ولوو اف ام ایکس

در این نسل از کامیون ولوو fmx تعقیراتی نیز اعمال گردیده است! که می توان با کاهش ابعاد اتاق خودرو اشاره ای داشت همچنین به سیستم SAE J1939 و SAE J1708! مجهز می باشد که وظیفه ی تحلیل سیستم خودرو را بر عهده دارد.

باید بگوییم که در این نسل از کمپرسی های ولوو FM موتور هایی با قدرت 250 اسب بخار تا 420! اسب بخار با توجه به نیاز مشتری ارائه می شد.

در سری های متخلف این کامیون گیربکس دستی و اتوماتیک ۲×۴، ۴×۶ سخت، ۲×۸، ۴×۸ سخت و نیز ۶×۶ نیز در حین سفارش این خورو امکان پذیر می باشد.

نسل دوم کمپرسی ولوو اف ام ایکس

در این نسل از کامیون ولوو fmx در مقایسه سری اول نیز با تعقیراتی رو به رو شد که می توان گفت که تعقیر بسیار خوب بود زیرا یک موتور 9 لیتری! پر قدرت نیز در این نسل به این کامیون ها اضافه شد.

در همین نسل بود که گیربکس های پر قدرت و بسیار مشهور آی شیفت یا I-shift! نیز به این نسل از کمپرسی های ولوو اضافه گردید که خود یک مزیت بسیار مهم برای این خودرو محسوب می شد.

همچنین در سیستم برق این خودرو تعقیرات جزئی انجام شد که در سال 2001 تا سال 2022 این تعقیرات صورت گرفت.

نسل سوم کمپرسی ولوو اف ام ایکس

اگر بخواهیم به نسل 3 کامیون ولوو fmxاشاره ای کنیم باید بگوییم در این نسل به دلیل مدت بسیار کمی که گذشته است! تعقیرات بسیار اساسی رو این خودروهای صورت نگرفته است! و بیشترین تعقیرات مربوط به بخش ظاهری این خودرو مانند سقف بلندتر،چراغ های LED ،ابزار های دیجیتال می باشد و امیدواریم این نسل نیز با تعقیرات موتوری و گیربکسی نیز رو به رو شود.

در ادامه به مشخصات فنی کامل و امکانات این کمپرسی خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

دیزلیران

همچنین بخوانید!کشنده ولوو نسل 5 وارد جاده های ایران شد +بررسی کامل (مدل 2021)

مشخصات فنی کامیون ولوو fmx

اگر بخواهیم به مشخصات فنی این خودرو بپردازیم در ابتدا باید به سراغ ابعاد این خودرو بریم لطفا تا آخر با ما همراه باشید با تشکر.

طول این کامیون 7465 ميليمتر و عرض این کامیون 2550ميليمتر می باشد همچنین ارتفاع کامیون ولوو fmx بدون احتساب ارتفاع بار 3025 ميليمتر می باشد.

همچنین شاسی ها بسیار پر قدرت می باشد و این خودرو را تا حد بسیار زیادی در مقابل فعالیت های سنگین بی نیاز کرده است.

در ضمن باید بگوییم عرض شاسی 850 میلمیتر و ارتفاع ناودانی 300 میلمیتر می باشد! که همین باعث قدرت بسیار زیاد شاسی های کامیون ولوو fmx گردیده می باشد.

سیستم الکترونیکی کامیون ولوو fmx نیز بسیار مجهز و پیشرفته !می باشد اگر بخواهیم به صورت دقیق به سیستم الکترونیکی بپردازیم باید بگوییم که ولتاژ این خودرو 24 ولتی با ظرفیت 2×225 110 آمپری! می باشد که کمک برقی زیادی به این خودرو می کند.

همچنین این کمپرسی مجهز به مخزن 48 لیتری ادبلو می باشد که البته در کشور ایران زیاد مورد استفاده قرار نمگیرد همچنین جنس باک این خودرو آلومینیومی با حجم 415 لیتری می باشد که تقریبا حجم باک خوبی را دارا می باشد.

موتور کامیون ولوو fmx

گیربکس و موتور یکی از قطعات بسیار مهم هر خودرویی محسوب می شود اگر بخواهیم به گیربکس این خودرو نگاهی نیز داشته باشیم باید بگوییم که گیربکس این خودرو یکی از قدرت مند ترین گیربکس های موجود در جهان می باشد.

گیربکسی که این خودرو به آن مجهز می باشد از نوع VT2612F I-SHIFT است که دارای 12 دنده جلو و 4 دنده عقب می باشد.

نوبتی نیز باشد نوبت به معرفی موتور پر قدرت مند این کامیون می باشد که در سرتاسر جهان به شهرت بسیار زیادی دست یافته است.

موتوری که کامیون ولوو fmx به آن مجهز می باشد از نوع VOLVO D13C460 EU5 SCR (Ad-Blue) می باشد که یکی از قدرتمند ترین موتور های می باشد که شرکت خودروسازی ولوو در خودروهای خود بهره مند می باشد.

این موتور 11 لیتری به ترتیب قدرت و گشتاور پایه را به ترتیب 330 اسب بخار و 1650 نیوتن متر گشتاور تولید می کند.

 نسخه ارتقا یافته موتور 370 اسب بخار قدرت و 1770 نیوتن متر گشتاور تولید می کند، در حالی که بالاترین خروجی پیشنهادی ولوو برای این موتور 430 اسب بخار و 1970 نیوتن متر گشتاور است.

موتور کامیون ولوو fmx

موتور های شرکت ولوو دارای آلایندگی EURO V EEV! می باشد که می تواند به راحتی تا 460 اسب بخار قدرت تولید کند همچنین دارای 6 سیلندر که در مجموع با حجم 12 لیتری می باشد که تا 30 لیتر روغن برای کارکرد خود نیاز دارد.

همچنین این موتور مجهز به تجهیزاتی می باشد که شامل موارد زیر می باشد که کمک بسیار زیادی را در سفر های طولانی به راننده می کند.

 • ترمز خفه كن اگزوز
 • سيستم ترمز موتور(+VEB)
 • توربو شارژ
 • پيش گرم كن استارت
 • مجهز به فن الكتريكي ويسكوز

سیستم کلاچ نیز از نوع تک صفحه ای بادی هیدرولیکی می باشد که در بیشتر کامیون های پر قدرت سرتاسر جهان موجود می باشد که از نوع CS43B-O! می باشد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

فرمان نیز از نوع هیدرولیکی با قابلیت تنظیم در 2 جهت می باشد که در سفر های طولانی و جابه جایی به راننده و سهولت راننده کمک بسیار زیادی می کند.

سیستم های تعلیق نیز با بهره گیری از متد های روز دنیا طراحی گردیده است سیستم تعلیق جلو این خودرو از نوع فنر پارابوليك ، به همراه ميل موجگير و كمك فنر و سیستم عقب این خودرو از نوع  فنر شمشي و ميل موجگير كمك فنر می باشد.

که در جاده های ناهموار کمک زیادی به آسوده طی کردن مسیر و لرزش کم تر اتاق می کند.

کامیون ولوو fmx

شرکت ولوو در اکثر محصولات استاندارد امنیتی را زیاد جدی میگیرد! و همیشه در نظر دارد در خودروهای خود از سیستم ترمز های پیشرفته و مدرن استفاده کند.

پس بنابر این باید بگوییم سیستم ترمز این خودرو نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشد! و قطعات ساخته شده دارای بالاترین کیفیت می باشد.

سیستم ترمز جلو و عقب این کامیون از نوع کاسه ای می باشد که دارای دو مدار مستقل در جلو و عقب خودرو نیز می باشد همچنین باید بگوییم این سیستم ترمز با هوای فشرده فعالیت خودرا انجام می دهد.

همچنین سیستم ترمز مجهز به ضد قفل ABS! و ترمز توقف عقب اضافی می باشد که روی محور عقب نصب شده است و در ضمن از نوع فنری و سوپاپ ترمز وزنی می باشد.

نکته ای بسیار جالبی که باید به آن اشاره کنیم اتاق این خودرو میباشد زیرا اتاق این خودرو با بهترین کیفیت و با بالاترین مقاوت طراحی گردیده است.

درساخت اتاق کامیون ولوو fmx از فولاد بسیار مقام با پوشش مخصوص ضد زنگ استفاده گردیده است که از پوسیدگی اتاق در زمان های طولانی خودداری کند.

همچنین داخل کابین نیز از امکانات جالبی برخوردار می باشد که باعث رفاه کامل رانندگان در موقع راننذگی با این کامیون پر قدرت می شود.

اتاق این خودرو از امکاناتی زیر بهره مند میباشد.

 • صندلی بادي قابل تنظیم راننده
 • صندلی شاگرد با تعلیق و قابل تنظیم
 • آينه قيچي
 • آینه های جانبي گرمكن دار با تنظيم الكتريكي
 • سیستم تهویه مطبوع
 • شيشه شور و برف پاك كن چند زمانه
 • قفل مرکزی
 • بالابر برقي اتاق
 • شيشه بالابر برقي
 • دريچه سقف

تجهیزات ایمنی و رفاهی کامیون ولوو fmx

اگر بخواهیم به تجهیزات ایمنی و رفاهی این خودرو نیزاشاره ای داشته باشیم باید بگوییم که کامیون ولوو fmx دارای امکاناتی همچون سرعت سنج، تاخوگراف، دورسنج و درجه حرارت آب، ميزان سوخت ، فشار باد سيستم و زير بندي بادي، فشار روغن وكليه علائم هشدار دهنده می باشد که در خودروهای سنگین کاربرد بسیار زیادی دارد.

همچنین باید بگوییم که تجهیزاتی دیگر این خودرو دارد که شامل بلوتوث تلفني،تاخوگراف VDO، قفل مركزي،مبدل 24 ولت به 12 ولت جهت ادوات برقي و سایرامکانات دیگر می باشد.

ویژگی های کامیون ولوو fmx

وقتی که به کامیون ولوو fmx نگاه میکنیم با ظاهر جمع و جور و با اصالت روبه رو میشویم که می توان گفت از طراحی بسیار زیبایی برخوردار می باشد .

همچنین در مدل های اف ام ایکس این کمپرسی پر قدرت بادشکن ها وچراغ ها با تعقیرات زیادی رو به رو شده می باشد که در همان اوایل تولید و عرضه طرفدارن زیادی را به دست آورد.

دیزلیران
5

٪ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید ؟

شما عزیزان می توانید جهت هرگونه سوال با کارشناسان فروش دیزلیران در ارتباط باشید.
 • 02191691200